СКІЛЬКИ КОШТУЄ СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ?

Деякі домовласники думають над тим, щоб встановити сонячні панелі на даху або присадибній ділянці, та продавати електрику енергорозподільчим компаніям (обленерго).

Деякі домовласники думають над тим, щоб встановити сонячні панелі на даху або присадибній ділянці, та продавати електрику енергорозподільчим компаніям (обленерго). Звичайно таких господарів цікавить, скільки коштує фотоелектрична установка, і на чому можна зекономити, купуючи обладнання.

З чого складається сонячна електрична станція

Щоб продавати струм за “зеленим” тарифом, треба встановити мережеву сонячну електростанцію. Існують також автономні установки, які не підходять під комерційні цілі, адже працюють незалежно від центральної мережі. Основними компонентами станції мережевого типу є сонячні панелі та мережевий інвертор. В системі нема акумуляторних батарей, адже зайва електрична енергія не накопичується, а віддається у електромережу. Коли ж домогосподарству бракує струму через хмарність або малу потужність фотоелектричної установки, електрика в будинок поступає з мережі.

Варто знати, що існують гібридні сонячні електростанції. В залежності від обраного режиму вони працюють або як автономні, або як мережеві системи.

Окрім інвертора та панелей, знадобляться системи кріплень. Вони бувають статичними та динамічними (трекери), кришними та наземними, з регуляцією кута нахилу ФЕМ та без. Вартість монтажних систем залежить не тільки від виду, але й від матеріалу, з якого вони зроблені: алюмінієві та сталеві дорожчі, залізні дешевші. Для з`єднання всіх компонентів в систему використовують конектори та особливий (соларовський) кабель. Встановлене обладнання слід захистити від перепадів напруги, коротких замикань, перевантажень, тощо. Зробити це можна за допомогою комплекта автоматики для PV систем.

Вартість сонячних панелей та інвертора

З кожним роком фотоелектростанції дешевшають. В основному за рахунок зниження ціни сонячних батарей. Аналітики відзначають: лише за минулий рік вартість полікристалічних модулів знизилася на 25%, монокристалічних - на 20%. Влітку за 2,5 місяці фотоелементи стали дешевшими на 20%. Причина - зниження попиту на модулі в Китаї через скорочення державної підтримки галузі. Звичайно, це тимчасово. Однак, за прогнозами експертів, ціни будуть знижуватися і надалі (хоч і повільніше) через велику кількість виробників сонячних модулів та стрімкий розвиток технологій.

Для домашньої електрогенеруючою установки рекомендується брати панелі потужністю від 280 Вт. Недорогі моделі коштують від 2200 гривень. До брендів бюджетних сонячних батарей належать: Altek, Amerisolar, Leapton, Risen, JA Solar. Люксові панелі виготовляє LG та Panasonic. Ціни на них стартують від 7300 гривень.

Порада. Не орієнтуйтесь на статусність виробника. Серед класу економ також є моделі з гарними технічними характеристиками й ККД більше 19%. Оптимальним варіантом з позиції швидкої окупності інвестицій будуть панелі, що коштують 2,5-4,5 тис. гривень.

Вартість мережевого інвертора залежить від потужності, кількості MPPT (трекерів), бренду. Однофазний пристрій коштує від 8200 гривень, трьохфазний - від 28000. Варто зазначити, що чим потужніший перетворювач, тим менше прийдеться платити за кожен кіловат його потужності. Наприклад, інвертор Huawei Sun 2000-8KTL (8 кВт) обійдеться в 42,8 тис. грн, а модель 60KTL-MO (60 кВт) від того ж виробника - 128,5 тис. грн. В першому випадку за кожен кіловат потужності слід віддати трохи більше 5 тисяч гривень. У другому - близько двох тисяч.

Порада. Якщо хочете, але не можете зразу встановити електростанцію на 30-50 кВт, інвестуйте у максимально потужний інвертор. Надалі ви просто докупите сонячні батареї і підключите їх до вже наявного перетворювача.

На чому можна зекономити при купівлі СЕС

Зараз сонячна мережева електростанція під ключ в середньому коштує 15-20 тис. гривень за кожен кіловат потужності. Тобто 10-кіловатна установка обійдеться приблизно в 200 тис. гривень, а 50-кіловатна в 750 тисяч. Близько 10-15% від загальної суми складає вартість доставки та монтажу. Фотоелектричну систему можна, звичайно, зібрати самотужки, але при неправильному розташуванні панелей є висока вірогідність недоотримати певну кількість електроенергії. Більше того, обладнання може вийти з ладу. З тих же міркувань не слід економити на захисті: шкаф по АС току повинен бути обов`язково, по DC - за бажанням.

Порада. Звертайтесь до компаній, що одночасно є і продавцями обладнання, і інсталяторами. У такий спосіб ви зекономите до 7-10% від загальної вартості станції.

Чи варто купувати дешевий сонячний інвертор? Основна функція приладу - перетворювати постійний струм у перемінний. Але сучасні інвертори виконують і інші, не менш важливі, завдання: покращують роботу панелей, збирають та передають інформацію про параметри функціонування станції. Якщо поля сонячних модулів мають різну орієнтацію, перетворювач з декількома МРРТ здатен зменшити втрати генерації. Отже, економити на інверторі можна лише у випадку, коли фотоелектрична система не є проблемною: нема затінених участків, всі фотополя орієнтовані в один бік.

Отже, сонячна електростанція коштує від 15 тис. гривень за кожен кіловат. Основні витрати приходяться на панелі та інвертор. До недорогих, але якісних моделей перетворювачів належать: Huawei, Fronius, SolaX, SolarEdge. Найоптимальнішими з позиції окупності вважаються сонячні панелі Amerisolar, Leapton, Risen.