Навіщо потрібне азотне живлення рослин: форми азоту в грунті, застосування азотних добрив!

Саме по собі сільське господарство – це часом дуже непрогнозована галузь діяльності. Тут багато що залежить від таких супутніх чинників, як погодні умови, особливості ґрунту та якість насіння. Аграрії у всі часи були зацікавлені у тому, щоб збирати зі своїх наділів максимальні врожаї. І для цього в аграрній сфері застосовується азот як необхідний елемент для живлення рослин.

 Саме використання добрив дозволяє повніше розкрити потенціал рослин, впливаючи на їх біопродуктивність,  та збільшити врожайність. Найважливіше про азотне живлення рослин:форми азоту в грунті, застосування, ми постарались вибрати із основної інформації https://agrotest.com/article/azot-yak-neobhidnyj-element-dlya-zhyvlennya-roslyn/

В сільському господарстві використовуються багато добрив, в тому числі і азотні. Вони призначені для збагачення бідного на цей елемент ґрунту. Справа в тому, що при інтенсивних землеробних роботах природний нітроген швидко виснажується, що зменшує врожайність. Тому необхідно додатково вносити азотні добрива. Щоб в результаті +отримати оптимальний результат зі збору необхідно:

•    Окреслити потреби конкретної сільськогосподарської культури в азоті

•    Врахувати процентний вміст корисних речовин

•    Визначити спосіб, час внесення добрив

•    Знати необхідне дозування, щоб не зашкодити посіву

•    Та, звичайно, обрати найкращі добрива

Чому азот такий необхідний для рослин?

Відомо, що всі органічні речовини складаються з 4 хімічних елементів:

• оксиген (кисень, O);

• гідроген (водень, H);

• карбон (вуглець, C);

• нітроген (азот, N).

Нітроген, він же азот, входить до складу амінокислот і білків. Для рослин цей єлемент дуже важливий, тому що саме він входить до складу хлорофілу та міститься в стеблі, гілках і листках, надаючи їм зелений колір. Отже, якщо рослина починає жовкнути, то це є показником, що їй не вистачає корисних мікроелементів в ґрунті. Нестача азотних сполук впливає на врожайність, якість та розміри плодів, як і їх надлишок.

Саме для того, щоб не допустити цього рекомендується використовувати спеціалізовані добрива з вмістом азоту. До моменту посадки вони вносяться в грунт для того, щоб підтримати баланс мікроелементів.

Які існують формати азотного добрива

Залежно від форми використання розділяють:

•    Амідний азот (NH2)

Після внесення переходить спочатку в амонійну форму, а після в нітратну. Найкраще засвоєння проходить через листя, тому це ідеальний варіант для тих хто не може вносити добрива в грунт

•    Амонійний азот (NH4)

Поступово засвоюється рослиною при різних температурах, сприяючи активному росту кореневої системи для якісного засвоєння поживних елементів. Рекомендується використовувати перед в процесі передпосівної підготовки;

•    Азотна форма (NO3)

Здатна вимиватися в глибші шари грунту, але досить швидко засвоюється кореневою системою. Найкраще процес засвоєння відбувається при високих температурах і в кислому ґрунті. Рекомендується вносити в грунт на ранніх стадіях росту рослини, для підтримки.

Щоб підібрати найбільш оптимальний варіант азотного добрива для конкретних сільсько-господарських цілей, необхідно ознайомитися з тим, які види їх існують.

Типи добрив азотного виду

Залежно від виду, розрізняють наступні види азотних добрив:

•    аміачну селітру

•    вапняно-аміачну селітру

•    сечовину або карбамід

•    карбамідно-аміачну суміш або КАС

Найбільш поширеним і універсальним засобом є аміачна селітра. Він використовується для підгодівлі різних рослин, незалежно від періоду зростання. Особливо добре демонструє себе при підживленні озимої культури після зими. Він відмінно проникає та поширюється в ґрунті.

Селітра вапняно-аміачної типу додатково містить в складі кальцій для окислення грунту. Може вноситися одноразово по всій ділянці, що дозволяє поліпшити родючість грунту, якість зерна і розміри плодів, а також посилити зростання загальної маси рослин.

Сечовина (карбамід) легко засвоється не тільки через грунт, а й через листя. Використовується для підживлення рослин, навіть на стадії плодонесення. Так підвищується стійкість до хвороб, поліпшується якість плодів або зерна і загальна врожайність . Має подовжений строк дії завдяки здатності затримуватися в ґрунті.  

Карбидно-аміачне добриво використовується рідше. Але, це оптимальний варіант для місцевості з недостатньою вологістю, в тому числі в регіонах де довго були відсутні дощі і немає можливості забезпечити регулярний полив. Забезпечує тривале підживлення нітратами, аміаком і амінами.

Як правильно використовувати азотні добрива?

Залежно від форми азотного добрива, його можна вносити різними способами:

•    основну підгодівлю, проведену перед посівом в грунт;

•    підживлення внесений в процесі посівів;

•    підживлення кореневої системи рослин в стадії активного росту;

•    позакореневе підживлення, що наноситься на верхні ділянки рослин.

азот азотні добрива добрива підвищення врожайності врожай сілдьське господарство