Які ягоди краще їсти влітку? НААН України представила нові сорти

В Україні ягідництво є одним з найбільш динамічно розвиваючихся сегментів.

Серед ягідних культур найбільш популярними є суниця садова, лохина, чорна смородина, малина. Також спостерігається зростання популярності  жимолості, ожини, червоної смородини, обліпихи. Вирощені українськими господарствами ягоди споживаються не лише на вітчизняному ринку, але й експортуються до Європи та інших країн у свіжому та замороженому вигляді.

В Україні проблемами ефективного вирощування  та виведенням нових сортів займається Інститут садівництва НААН.

«Зараз початок літа. В нашій країні в цей час серед ягід найбільш популярними є суниця і черешня, розказує заступник директора Інституту садівництва Микола Бублик. – Нашим інститутом створено понад сорок сортів черешні різних строків дозрівання, різного забарвлення. Також традиційною культурою є суниця. Серед трендів цієї ягоди, які визначають попит на міжнародному ринку є зовнішній вигляд, транспортабельність ягід, їх лежкість. Але при цьому в багатьох випадках якість і смак майже не враховується. За кордоном переважно орієнтуються на зовнішній вигляд. Якщо ж брати сорти виведені нашим інститутом, то вони відрізняються не лише хорошою урожайністю, але й відмінним смаком».

«На сьогоднішній день Інститут садівництва з мережею наукових установ є власником близько ста патентів, зокрема і на сорти ягідних і плодових культур, - розказує президент Національної академії аграрних наук Ярослав Гадзало. Інститутом створено безпечну енергоощадну технологію  вирощування інтенсивних садів черешні на слаборослих вегетативно розмножуваних підщепах, високо зимостійких сортів. Наші українські сорти відрізняються від закордонних не лише хорошою урожайністю, яка дозволяє отримувати з гектара від 16 до 19 тонн ягід, але й прекрасними смаковими властивостями.

Серед нових сортів, виведених установами НААН України можна виділити також, середньостиглі сорти черешні, такі як Ксенія,  сорти суниці садової Презент, Атлантида, смородину Оріана, сорт аґрусу Сварог. Розробки нашого інституту використовуються в ягідних господарствах України і дають хороший результат.

Зокрема, якщо говорити про таку популярну ягідну культуру як суниця садова, площі під якою в нашій державі продовжують розширюватися, то  урожайність наших сортів складає  від 20 і більше тонн з гектара. Наша суниця експортується за раз до Польщі та інших країн Європи. Розширюються площі під лохиною. І за об’ємами вирощування та закладення нових плантацій ця ягода зараз стає одним із лідером. Її все частіше можна зустріти і на внутрішньому ринку. Також одним і трендів, який набирає оберти, стає  органічне ягідництво, - розповів  Ярослав Гадзало.

Ринок ягід в Європі зростає дуже швидко, при цьому ринок інших фруктів практично спадає. Тому розвиток у цьому напрямку є дуже перспективним і Україна, при правильному розвитку та підтримці вітчизняних ягідних виробників,  може не лише закріпитися на ньому, але й стати лідером. 

Ярослав Гадзало Гадзало Ярослав НААН України НААН України Ярослав Гадзало